zaloguj przez facebookJesteś tutaj » Strona główna » IOH TV » Reportaże » Czech i Szperacze - Zajawka Telewizji Racibórz

Czech i Szperacze - Zajawka Telewizji Racibórz

Sekcja niemiecka w Raciborzu

O godz. 17.00, w RCK odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego Czech i szperacze. Film opowiada o odkryciu krypt w Walimiu. Autorzy odkrycia, raciborscy eksploratorzy z Grupy Eule, połączyli moment wejścia do krypt z nakręceniem filmu.

Sekcja niemiecka – Grupa Eule 1945 powstała 12 lat temu jako grupa eksploracyjna. Od 5 lat zajmują się również rekonstrukcją historyczną. W jej skład wchodzi dziś 8 raciborzan. Wszystkich członków jest 17. – Co najmniej dwa razy w miesiącu wyjeżdżamy w poszukiwania w Góry Sowie. Często dostajemy anonimowe sygnały, że gdzieś możemy znaleźć jakieś pozostałości po wojnie – mówi Piotr Sapa, członek Eule oraz aktor w filmie. – O kryptach opowiedział nam pułkownik Wilczur. Po około dwóch miesiącach badań i kontaktów z konserwatorami zabytków trafiliśmy w to miejsce – dodaje.

Pomysł nakręcenia filmu z chwili odkrycia zainteresował dr Jarosława Gdańskiego, redaktora naczelnego pisma Inne Oblicza Historii. – Z grupą Eula już wcześniej współpracowaliśmy. Pomysł nakręcenia tego filmu wydał nam się ciekawą propozycją. Cała ta historia wydarzyła się autentycznie – wyjaśnia redaktor, który na premierę filmu przyjechał z Torunia. Budżet filmu zamknął się w 3 tys. zł, a zdjęcia i montaż trwały cztery dni. – Dziś jest ogólnopolska premiera filmu o Czechu i szperaczach. Dołączyliśmy płytę DVD z tym dokumentem do naszego pisma, które wyszło właśnie dzisiaj – dodaje Jarosław Gdański.
Na premierze filmu w reżyserii Jana Łukasika, byli przedstawiciele raciborskich władz, którzy zachęcali twórców do dalszych działań. Ludmiła Nowacka, wiceprezydent Raciborza, zachęcała eksploratorów do poruszania kwestii lokalnej historii.
Kategoria: Reportaże
Data dodania: 20-08-2010 13:00
Obejrzano: 3135
Średnia ocena: 4.2
Oceń ten materiał: